Az elemeket tulajdonságaik alapján rendszerezni lehet, így egy táblázatot kapunk, melynek neve periódusos rendszer. A 'periódus' jelentése: valamilyen ismétlődő dolognak egy-egy visszatérő szakasza.
A táblázatának azért adták ezt a nevet, mert ha az elemeket sorba rakják növekvő rendszám szerint, egyes tulajdonságaik visszatérően, periodikusan ismétlődnek.
A periódusos rendszer vízszintes sorokból és függőleges oszlopokból áll.
A periódusos rendszer vízszintes sorait periódusoknak nevezzük. A periódusokat arab számokkal számozzuk, ezeket a sor elején találjuk meg.
Megfigyelhetjük, hogy az elem atomjaiban mindig annyi a héjak száma, ahányadik periódusban van az adott elem. Például a szén (C) a második periódusban helyezkedik el, így két elektronhéja van.
A periódusos rendszer függőleges oszlopait csoportoknak nevezzük. Számozásukat az oszlop tetején találjuk, ez római számmal történik. A római szám után vagy 'A', vagy 'B' betűt találunk.
Az 'A'-val jelölt csoportok neve főcsoportok. Az a közös az azonos főcsoportban elhelyezkedő elemekben, hogy mindig ugyanannyi vegyértékelektronjuk van. A főcsoport száma megadja egy elem atomjaiban a külső elektronok számát.
A 'B'-vel jelölt csoportok neve mellékcsoportok.
A periódusos rendszer segítségével sok információt megtudhatunk egy elemről. Megtudhatjuk a protonjainak és az elektronjainak a számát, moláris tömegét, vegyértékelektronjainak számát és az elektronhéjainak számát.
Nézze meg az alábbi videót - a Tantaki 7-es kémia oktatóprogram bemutatóját!
Tanulja meg a 7-es kémiát az Ön gyermeke is játszva!
Tudjon meg többet és rendelje meg a Kémiából Ötös oktató DVD-t itt!